Umowa deweloperska - ważny dokument

Czy umowa deweloperska jest obowiązkowa | 539 356 009

W poniższym artykule wyjaśniamy, czy umowa deweloperska jest obowiązkowa.

Podpisanie umowy deweloperskiej wiąże się z jej koniecznością podpisania notarialnego. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy można w jej miejsce podpisać inny rodzaj umowy. Przyjrzyjmy się zatem temu bliżej.
Dla wielu nabywców nieruchomości kwestia podpisania umowy deweloperskiej wydaje się kłopotliwa i zbyt wymagająca. Podpisując bowiem tego rodzaju umowę, konieczne jest skorzystanie z pomocy notariusza, a to generuje dodatkowe koszty.
Warto jednak zaznaczyć już na początku – umowa deweloperska jest dokumentem niezbędnym przy zakupie mieszkania lub domu od dewelopera.

Po co mi umowa deweloperska?

Umowa deweloperska to pewnego rodzaju dowód na zobowiązania zarówno strony kupującej, jak i dewelopera.
Deweloper zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę prawa do zakupionego mieszkania. Kupujący zobowiązuje się zaś do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet zakupu mieszkania lub domu. Umowa deweloperska gwarantuje osobie kupującej prawo do roszczenia o to, aby po zakończeniu realizacji inwestycji deweloper przeniósł na nią własność, którą nabyła.

Informacje związane ze standardem wykończenia

Prospekt informacyjny

Umowa deweloperska daje nabywającemu nieruchomość gwarancję konieczności formułowania jej kształtu zgodnie z obowiązującym prawem.
Każda umowa deweloperska zawierać musi tzw. prospekt informacyjny. Jest to nic innego jak załącznik do umowy deweloperskiej, stanowiący zbiór najważniejszych elementów ustawy deweloperskiej.
Prospekt ma kształt tabelki. Decydując się na zakup mieszkania, warto sprawdzić punkty prospektu ze stanem faktycznym. Wszelkie nieścisłości należy niezwłocznie wyjaśnić jeszcze przed podpisaniem umowy.

Odstąpienie od umowy

Jak już wiemy, umowa deweloperska jest niezbędna i stanowi ważny dokument, na mocy której określone zostają zobowiązania dewelopera i kupującego.
Umowa deweloperska powinna gwarantować kupującemu możliwość odstąpienia od umowy. Warto pamiętać o tym, aby zapis ten został zawarty w umowie deweloperskiej. Deweloper nie ma bowiem obowiązku jego zamieszczania, dlatego wielokrotnie nie robi tego sam z siebie. W przypadku odmownej decyzji kredytowej (gdy kupujemy mieszkanie na kredyt) kupujący nie poniesie dodatkowych kosztów i jest w stanie odzyskać dokonane już wpłaty.
Jak więc widać umowa deweloperska, choć początkowo może wydawać się problematyczna i obarczona dużą biurokracją, jest jednak niezbędna i gwarantuje zabezpieczenie interesów osoby nabywającej nieruchomość.

2021-07-06 (aktualizacja: 2022-04-06)


autor posta Marianna Skała

Artykuł autorstwa

Marianna Skała


Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 46 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy analizie umowy deweloperskiej?


Potrzebujesz odbioru technicznego? Zamów rozmowę

Regulamin

Polityka prywatności

© 2010 wgruncierzeczy.eu