Odchyłki podczas odbioru - normy

Dopuszczalne odchyłki przy odbiorze - 539 356 009

Czy istnieją tzw. dopuszczalne odchyłki, które mogą wystąpić przy odbiorze technicznym mieszkania? Jakie wady czy usterki możemy zakwalifikować, jako w granicach normy a na które należy zwrócić szczególną uwagę i zadbać aby znalazły się w protokole? Odpowiedź w artykule. 

Jednym z etapów kupna lokalu na rynku pierwotnym jest przeprowadzenie odbioru technicznego jeszcze przed zawarciem umowy przenoszącej własność. Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, potocznie zwana deweloperską, nakłada liczne obostrzenia w tym zakresie. Jednym z nich jest właśnie konieczność przeprowadzenia odbioru przed podpisaniem umowy przyrzeczonej. Kolejnym jest nałożenie na dewelopera obowiązku uprzedniego poinformowania o terminie i przeprowadzeniu odbioru w obecności nabywcy oraz sporządzenie protokołu odbioru. Pęknięta płytka ścienna w łazience

Istota odbioru technicznego

Głównym celem odbioru technicznego jest umożliwienie nabywcy weryfikacji, czy deweloper wywiązał się z zawartej umowy deweloperskiej i czy mieszkanie jest zgodne z tym, co strony postanowiły. Wówczas może on w treści protokołu wskazać wszelkie zauważone wady i usterki, które w razie ich uznania, deweloper jest zobowiązany usunąć w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu.

Dokumenty, z którymi należy sprawdzić mieszkanie to przede wszystkim:

 • umowa deweloperska,
 • prospekt informacyjny,
 • załączone do umowy rzuty lokalu,
 • standard wykończenia.

Poza tym lokal należy zweryfikować pod kątem zgodności z:

 • normami budowlanymi,
 • sztuką budowlaną,
 • szeroko rozumianym prawem budowlanym.

Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

Do najważniejszych należą:

 • sufity, podłogi, ściany zarówno surowe jak i otynkowane,
 • otwory drzwiowe,
 • elementy loggii, balkonu lub tarasu (np. balustrada czy elewacje),
 • parapety wewnętrzne i zewnętrzne,
 • okna i drzwi wraz z drzwiami balkonowymi,
 • instalacje: wody ciepłej i zimnej, gazowa, kanalizacyjna, elektryczna.

Narzędzia, które warto ze sobą zabrać lub dopilnować, aby nasz pomocnik (doświadczony inżynier) miał ze sobą to m.in. poziomica, kątownik, łata, miara zwijana, dalmierz, szczelinomierz czy laser krzyżowy.

Dopuszczalne odchyłki

Jedna z dopuszczalnych odchyłek występujących podczas odbiorów technicznych dotyczy kątów. Do ich pomiaru służy kątownik, dzięki któremu sprawdzamy kąt prosty między sąsiednimi ścianami. Tu, odchyłką może być różnica odległości między drugim ramieniem kątownika a ścianą, gdzie maksymalnie może ona wynosić 4 mm na długości metrowego ramienia kątownika.

W przypadku sprawdzania równości powierzchni za pomocą łaty dopuszczalne są nierówności nie większe niż 5 mm w ilości nie większej niż 3 sztuki na długości łaty 2 m.

Mimo braku ograniczenia czasowego dotyczącego odbioru proces ten nie jest łatwym zadaniem, jeśli nie posiada się niezbędnej wiedzy w tym zakresie i dlatego też warto przemyśleć skorzystanie z pomocy fachowca, czyli tzw. odbieracza.

2022-06-11 (aktualizacja: 2022-09-23)


autor posta Marianna Skała

Artykuł autorstwa

Marianna Skała


Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 63 opinii.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zarezerwuj odbiór

Potrzebujesz odbioru technicznego? Zarezerwuj odbiór