Sprawdzenie umowy deweloperskiej

Gdzie sprawdzić umowę deweloperską? | 539 356 009

W poniższym artykule wyjaśniamy, gdzie możemy sprawdzić umowę deweloperską.

Stojąc przed decyzją kupna mieszkania, bardzo często zastanawiamy się, czy to będzie słuszne. Niejednokrotnie korzystamy z pomocy kredytów hipotecznych, czasem też inwestujemy w to pieniądze odkładane latami. Szczególnie ważnym momentem tej procedury jest podpisanie umowy deweloperskiej.  Zapisy umowy deweloperskiej mogą być niezrozumiałe dla wszystkich. Często zdarza się, że treści umowy są dość mocno rozbudowane. Dlatego tak istotne jest zasięgnięcie porady od specjalisty. Umowa deweloperska, prospekt informacyjny, a także inne dokumenty stanowi dokumentację prawną. Warto więc w tej sytuacji podjąć decyzję, gdzie dokładnie udać się po pomoc. Z pomocą może przyjść doświadczony prawnik, radca prawny bądź adwokat.

Zagadnienie związane z metrażem w umowie deweloperskiej

Pomoc specjalisty pomoże uniknąć kłopotów

Należy pamiętać, że niezrozumienie dokumentacji prawnej nie wyłączy nas od odpowiedzialności w momencie podpisania umowy. Tak ważna decyzja, która obarczona jest ogromnym ryzykiem finansowym, powinna być przez nas dobrze przemyślana i w pełni świadoma. Jeśli nie mamy pewności co do treści umowy deweloperskiej, a także jeśli dostrzegamy w niej pewne niejasności bezwzględnie, powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalisty, jakim może być prawnik. Pomoże nam to przede wszystkim uniknąć niekorzystnych dla nas sytuacji, a dodatkowo stworzona analiza prawna umowy deweloperskiej pomoże  w negocjacjach z deweloperem.

Co zawiera analiza prawna umowy deweloperskiej?

Analiza umowy deweloperskiej odbywa się przede wszystkim w oparciu o projekt umowy, który nabywca otrzymał od dewelopera. Wszystko zależy od zakresu usługi, jaki wybierzemy. Poddając analizie umowy deweloperskiej, możemy również sprawdzić prospekt informacyjny, załączniki do umowy, stan prawny nieruchomości, a także wiarygodność dewelopera.

W analizie umowy deweloperskiej wskazujemy:
●    Możliwość renegocjacji klauzul umownych.
●    Czy klauzule umowne odbiegają od standardów rynkowych.
●    Wskazujemy klauzule niekorzystne dla nabywcy oraz tzw. klauzule abuzywne.

Ponadto, w zależności od zakresu usługi, sprawdzamy również inwestycję pod kątem ewentualnych ryzyk prawnych i finansowych np. hipoteki, roszczenia, uciążliwe inwestycje itp.), wiarygodność finansową dewelopera, zobowiązanie dewelopera do przeniesienia na nabywcę wszystkich praw do mieszkania i przynależności, a także nie tylko przesłane do nas dokumenty, ale również księgi wieczyste inwestycji deweloperskiej oraz publiczne rejestry, np. bazy Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji.  Oprócz tego w swojej ofercie posiadamy również prawne konsultacje telefoniczne, możliwość naniesienia zmian na projekcie umowy oraz sporządzenie e-maila do dewelopera z propozycją zmian.

Nabywca powinien mieć świadomość, że ma prawo negocjować postanowienia umowy deweloperskiej. Nie jest zobowiązany, aby bezwzględnie akceptować dokument, który został mu przedstawiony. Dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które wskażą rażąco niekorzystne postanowienia dla nabywcy. Co ważne, stworzona analiza pozwoli poznać skalę ryzyka związanego z kupnem danej nieruchomości.

W gruncie rzeczy to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskie oraz przedwstępnej skontaktuj się z nami pod numerem:  660370781.

2021-12-14 (aktualizacja: 2022-04-06)


autor posta Marianna Skała

Artykuł autorstwa

Marianna Skała


Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 28 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy analizie umowy deweloperskiej?


Potrzebujesz odbioru technicznego? Zamów rozmowę