Lista rzeczy do sprawdzenia podczas odbioru

Odbiór mieszkania lista do sprawdzenia - 539 356 009

W naszym artykule wskazujemy, na co zwrócić szczególną uwagę przy dokonywaniu odbioru technicznego mieszkania. Zobacz, czego podczas odbioru nie można pominąć! Zapraszamy do lektury.

Kupując mieszkanie od dewelopera sporo jeszcze czasu musi upłynąć zanim nabywca będzie mógł się wprowadzić do wymarzonego mieszkania. Oczywiście czas ten jest zależny od etapu, na którym jest inwestycja w chwili podpisywania umowy deweloperskiej, jednakże decydując się na jej zawarcie na tzw. etapie „dziury w ziemi”, nabywca na ten dzień może czekać nawet kilka lat. Proces ten jest długotrwały, nie tylko ze względu na sam fakt budowy, ale i mnogość formalności i etapów, których należy dopełnić. Jednym z nich jest odbiór techniczny mieszkania.

Odbiór techniczny lokalu mieszkalnego

Odbiór techniczny to jeden z ostatnich elementów, na które składa się proces kupna mieszkania na rynku pierwotnym. Ma on miejsce po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie i po nim pozostaje już tylko zawrzeć przed notariuszem umowę przenoszącą własność. Zgodnie z ustawą, obie te czynności mogą być nawet tego samego dnia z zastrzeżeniem, że odbiór musi się odbyć, jako pierwszy.

Krzywo osadzone puszki gniazd

Wady i usterki

Podczas odbioru technicznego, który deweloper ma obowiązek przeprowadzić w obecności nabywcy, dokonuje się sprawdzenia lokalu z odpowiednimi normami i sztuką budowlaną oraz z dokumentacją – umową deweloperską i jej załącznikami tj. rzutami, prospektem informacyjnym, standardem wykończenia. Ustawa deweloperska pozwala na skorzystanie podczas odbioru z pomocy fachowca – doświadczonego inżyniera lub inspektora budowlanego. Pozwoli to na wychwycenie wielu więcej usterek czy wad, których osoba nie mająca odpowiedniej wiedzy i doświadczenia mogłaby nie zauważyć.

Co sprawdzić podczas odbioru?

Deweloper ma obowiązek odpowiednio wcześniej zawiadomić nabywcę o terminie odbioru. Może tego dokonać w dwojaki sposób:

  • w formie tradycyjnej → wysyłając list,
  • w formie elektronicznej → wysyłając wiadomość e-mail.

Dzięki temu mamy możliwość przygotować się do odbioru. Warto wcześniej przygotować sobie listę, która pomoże nam nie pominąć żadnego aspektu podczas sprawdzania mieszkania. Wspomnieliśmy już o sprawdzeniu lokalu z dokumentacją – dobrym pomysłem jest na podstawie umowy i pozostałych załączników sporządzić spis rzeczy, które zamierzamy sprawdzić np. czy powierzchnia mieszkania jest zgodna z umową. Kolejne i chyba najłatwiejsze do sprawdzenia są tynki i wylewki. Oceniamy je w zakresie m.in. jakości wykonania tj. ewentualnych rys i pęknięć, ale nie tylko (na tym etapie niezwykle przydatna może się okazać poziomica). Następnie warto sprawdzić czy instalacja elektryczna jest umiejscowiona zgodnie z planem. Poza naszą listą, warto pamiętać o sprawdzeniu mieszkania pod kątem standardu wykończenia. Upewnij się, że deweloper rzeczywiście wywiązał się z całości zobowiązania.

2023-11-22 (aktualizacja: 2023-11-22)


autor posta Marianna Skała

Artykuł autorstwa

Marianna Skała


Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 101 opinii.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zarezerwuj odbiór

Potrzebujesz odbioru technicznego? Zarezerwuj odbiór